حفاظ پنجره از داخل

حفاظ پنجره مدرن

پنجره جزئی جدایی ناپذیر از ساختمان‌های امروزی است که وجود آن برای بسیاری از ساختمان‌ها و در نظر بسیاری از افراد، امتیاز به حساب می‌آید. با وجود این به دلایل مختلفی از جمله محافظت در برابر سر و صدا و نور خورشید افراد معمولا برای ساختمان‌های خود به دنبال حفاظ پنجره می‌گردند. همین امر باعث ساخت و تولید انواع مختلفی از حفاظ پنجره شده که یک مدل کاربردی آن حفاظ پنجره از داخل است. در این مقاله می‌خواهیم به سراغ بررسی این مدل از حفاظ‌ها رفته و مزایا و معایب این حفاظ‌ها را دریابیم.

علت استفاده از حفاظ پنجره

حفاظ پنجره نیاز به تعریف خاصی ندارد و مسلما هم با آن آشنایی دارند. درست است که در ساختمان‌های امروزی داشتن پنجره یک امتیاز به حساب می‌آید اما خود این پنجره ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود که به منظور جلوگیری از این مشکلات و در عین حال بهره بردن از مزایای پنجره در ساختمان، حفاظ پنجره طراحی شده و به عنوان یک المان معماری مورد توجه سازندگان بنا قرار گرفته است.

از جمله مشکلات پنجره‌های بدون حفاظت می‌توان به ورود نور ناخواسته خورشید در ساعات استراحت، امکان سرقت راحت از ساختمان و کاهش عمر پنجره‌های ساختمان اشاره کرد. وجود مواردی از این دست، افراد را به استفاده از نصب حفاظ پنجره ترغیب و تشویق می‌کند.

حفاظ پنجره انواع مختلفی دارد که معمولا بر حسب نوع نیاز و کاربری ساختمان مورد نظر و همچنین طراحی نمای بیرونی ساختمان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما یک نمونه پرطرف‌دار حفاظ پنجره، حفاظ پنجره از داخل است.

مزایای نصب حفاظ پنجره از سمت داخل ساختمان

همان‌طور که گفتیم انواع مختلفی از حفاظ پنجره موجود و مورد استفاده است اما بسیاری از افراد مدل داخلی آن را به سایر مدل‌ها ترجیح می‌دهند. دلیل این مسئله مزایای این مدل از حفاظ پنجره نسبت به دیگر مدل‌های موجود در بازار است که در ادامه می‌خواهیم به بررسی این مزایا بپردازیم:

  • ایمنی بیشتر برای کودکان

اگر در منزل خود کودک دارید، داشتن حفاظ پنجره برای شما یک الزام به شمار می‌آید. اما مزیت نوع داخلی آن چیست؟ این است که از سمت داخل ساختمان حفاظ امنیت بیشتری را برای فرزند شما تامین می‌کند.

در صورت نصب حفاظ پنجره از بیرون، در اکثر موارد فاصله‌ای میان پنجره و حفاظ ایجاد می‌شود که به‌خصوص برای کودکان ریز نقش یک خطر جدی محسوب می‌شود اما استفاده از حفاظ پنجره از داخل باعث می‌شود  فاصله اضافی میان پنجره و حفاظ یا وجود نداشته باشد و یا اگر با درصد احتمال کمی ایجاد شود، به سمت داخل ساختمان بوده و خطری برای کودک ایجاد نمی‌کند.

نمونه‌ای از پنجره با حفاظ از داخل

حفاظ پنجره آکاردئونی

  • افزایش ایمنی در برابر سرقت

حفاظ پنجره زمانی که از سمت بیرون ساختمان نصب می‌شود، به خصوص در طبقات پایین ساختمان، امکان جداسازی و کنده شدن بالایی دارد و سارقین به‌راحتی می‌توانند با ابزار مخصوص و در صورت داشتن زمان آن را جدا کرده و راه ورود خود به داخل ساختمان را برای خود هموار سازند. در صورتی که اگر این حفاظ از داخل ساختمان نصب شود، امکان دسترسی به آن وجود نداشته و امنیت بیشتری ایجاد می‌کنند.

نصب حفاظ پنجره از داخل برای ایمنی بیشتر

  • مقاومت بیشتر در برابر شرایط جوی

معمولا حفاظ پنجره از جنس فلز ساخته می‌شود. قرار گرفتن این حفاظ در بیرون از ساختمان باعث می‌شود که به‌صورت مستقیم در معرض عوامل جوی مختلف و تخریب‌کننده مانند نور خورشید، باران و تغییرات دمایی قرار گیرد و عمر مفید حفاظ کاهش یابد. در صورتی که اگر در داخل از ساختمان نصب شوند در برابر تمام این عوامل ایمن بوده و عمر طولانی خواهند داشت.

 

  • ایجاد هماهنگی در نمای ساختمان

حفاظ پنجره از داخل به دلیل محل قرار گرفتنش، از بیرون ساختمان دید نداشته و باعث تغییر نمای ساختمان نمی‌شود. درست است که امروزه در بسیاری از طراحی‌ها حفاظ پنجره را در نظر می‌گیرند، اما همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم با گذشت زمان و تاثیر عوامل محیطی روی حفاظ‌های بیرون ساختمان، ظاهر آن‌ها عوض شده و در نتیجه نمای ساختمان را نیز تغییر می‌دهند اما نصب حفاظ داخلی باعث جلوگیری از به وجود آمدن چنین موضوعی می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت حفاظ داخلی پنجره

یکی از عوامل مهم در تصمیم‌گیری مشتریان به منظور خرید حفاظ پنجره قیمت آن است. عوامل مختلفی بر قیمت این حفاظ‌ها تاثیر گذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به جنس حفاظ، تعداد پره‌های آن و مدل آن اشاره کرد. انتخاب این عوامل معمولا به مکانی که قرار است حفاظ نصب شود بستگی دارد.

در ساختمان‌هایی که از نظر ایمنی، از حفاظت کمتری برخوردارند، معمولا استفاده از حفاظ پنجره با استحکام بیشتر توصیه می‌شود. به علاوه اگر قرار باشد حفاظ پنجره روی یک ساختمان تجاری نصب شود، نسبت به یک ساختمان مسکونی به امنیت بیشتری نیاز دارد. پس باز باید به سراغ استفاده از جنس‌های با استحکام بیشتر رفت که این موضوع افزایش قیمت حفاظ را به دنبال دارد.

در برخی از کاربری‌ها نیز ممکن است نیازمند استفاده از مدل‌های حفاظ پنجره متحرک، آکاردئونی یا رولی حفاظ پنجره از داخل باشیم. این انتخاب نیز بر اساس محیط مورد نظر ما انجام می‌شود.

به عنوان مثال شاید بخواهیم حفاظ پنجره را برای پنجره اتاق خواب استفاده کنیم و مورد نظرمان این است که مدلی را مورد استفاده قرار دهیم که در ساعات روز بتواند از تابش مستقیم نور خورشید و بالا رفتن دمای اتاق جلوگیری کند. در چنین شرایطی است که باید مدل مورد نظر خود را بسته به شرایط انتخاب کنیم. نوع مدل انتخابی ما نیز از جمله عواملی است که بر قیمت حفاظ پنجره اثر گذار است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمونه حفاظ پنجره آکاردئونی

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله عنوان کردیم که حفاظ پنجره یکی از الزاماتی است که امروزه برای ساختمان‌های با کاربری مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به شرایط مختلف و ترجیح مشتری، حفاظ پنجره از داخل مدلی از این حفاظ‌ها است که معمولا استفاده از آن بیشتر پیشنهاد می‌شود. به همین دلیل در ادامه به بیان مزایای نسبی این مدل از حفاظ‌ها پرداختیم.

به صورت کلی و خلاصه مزایای حفاظ پنجره از داخل را شامل ایمنی بالاتر و مقاومت بیشتر دانستیم. در ادامه بحث نیز به عواملی که بر تعیین قیمت این نوع از حفاظ پنجره اثرگذار هستند، اشاره کردیم.