ساختارهایی که برای تکثیر ویروس‌ها در بدن میزبان ضروری هستندمحققان نشان دادند که نانوذرات ویروس مانند به کمک گونه‌ای میکروارگانیسم به نام اکتینو مایسس می‌آید تا در بدن میزبان بهتر تکثیر شوند.

به گزارش ایسنا، بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که نانوذرات ویروس مانند (VLN) باعث تغییر DNA میزبان و تولید مثل بهتر اکتینو مایسس در بدن میزبان می‌شوند.

ویروس‌ها در محیط زیست فراگیر هستند و مکانیسم‌های مختلفی را برای مقابله با تهدیدهای خارجی ایجاد کرده‌اند. با این حال، ژنوم اکتینو مایسس حاوی یک ژن جالب است. این ژن موجب تولید نانوذرات ویروس مانند می‌شود؛ اهمیت زیستی این نانوذرات برای ویروس‌های اکتینو مایسس هنوز برای دانشمندان شناخته شده نیست.

به تازگی تحقیقاتی روی یکی از ویروس‌های زیرشاخه اکتینو مایسس موسوم به Streptomyces dawawensis انجام شده است. پژوهشگران دریافته‌اند که ژن تولیدکننده نانوذرات ویروس مانند موجب تولید ساختارهایی می‌شود که تولید مثل این ویروس‌ها را در بدن میزبان تسهیل می‌کند.

به نقل از ستاد نانو، DNA خارج سلولی که به عنوان داربست برای سازماندهی چند سلولی‌ها عمل می‌کند، در سویه‌های جهش یافته S. davawensis  که نانوذرات ویروس مانند را تولید نمی‌کرد، کمتر دیده می‌شوند. تجزیه و تحلیل دقیق نشان داد که ذرات ویروس مانند حاوی یک آنزیم منحصر به فرد مؤثر برای عملکرد آنها هستند، که تا حدی DNA را تخریب می‌کند.

این ساختار در غشای سلولی میزبان بومی‌سازی می‌شود. این مدل پیشنهادی نشان می‌دهد که این ساختار تا حدی DNA ژنومی میزبان را تخریب می‌کند و بین محیط‌های داخل سلولی و خارج سلولی پل می‌زند و از این طریق باعث آزاد شدن DNA خارج سلولی و تهیه داربست و مواد مغذی برای تولید مثل درون سلول میزبان می‌شود. این یافته‌ها از یک راهبرد جدید ویروسی پرده برمی‌دارد.

انتهای پیامSource link

دبی اولین قایق برقی چوبی جهان را با چاپ سه‌بُعدی ساخت


یک قایق چوبی جدید که دارای ساختار چاپ سه‌بعدی و یک سیستم نیروی محرکه الکتریکی با موتورهای ۱۰ کیلوواتی و باتری‌های لیتیومی است، در دبی به حرکت در خواهد آمد.

به گزارش ایسنا، در اقدامی که سنت‌های باستانی را با فناوری مدرن ترکیب می‌کند، اداره راه و حمل و نقل دبی (RTA) عملیات آزمایشی اولین قایق سنتی ساخته شده از چوب موسوم به ابرا (abra) را که با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده، راه‌اندازی کرده است.

به نقل از آی‌ای، این قایق ۲۰ نفره توسط سازمان جهانی دریایی ابوظبی (Al Seer Marine) با همکاری میتسوبیشی ژاپن و زیمنس و تورقیدو آلمان ساخته شده است.

گفته می‌شود که ابرا برای حفظ هویت سنتی خود و در عین حال حمایت از استراتژی چاپ سه بعدی دبی طراحی شده است که هدف آن تبدیل امارات متحده عربی به قطب پیشرو فناوری چاپ سه‌بعدی تا سال ۲۰۳۰ است. انتظار می‌رود این رویکرد نوآورانه زمان تولید را تا ۹۰ درصد و هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری را ۳۰ درصد کاهش دهد.

ابرای الکتریکی همچنین با استراتژی پایداری زیست‌محیطی برای حمل‌ونقل دریایی مطابقت دارد و هدف آن کاهش ردپای کربن دبی است.

مشخصات فنی و عملیات آزمایشی

از نظر فنی، ابرای جدید دارای چندین ویژگی قابل توجه است. این قایق شامل طولانی‌ترین ساختار مونوکوک یا طرحی که در آن پوست خارجی بار را تحمل می‌کند، بوده و با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، به ابعاد ۱۱ متر طول و  ۳.۱ متر عرض ساخته شده است.

نیروی محرکه این کشتی توسط یک پیشرانه الکتریکی با دو موتور ۱۰ کیلوواتی و باتری‌های لیتیومی تامین می‌شود.

دبی اولین قایق برقی چوبی جهان را با چاپ سه‌بُعدی ساخت

مدیر کل اداره راه و حمل و نقل دبی و رئیس هیات مدیره اجرایی، اعلام کرد که ابرا عملیات آزمایشی را در ایستگاه حمل و نقل دریایی جاده شیخ زاید در خط TR۶ آغاز خواهد کرد. در طول این مرحله، ما عملکرد ابرا را زیر نظر خواهیم گرفت و آن را با ابراهای فایبرگلاس ۲۰ سرنشین فعلی خود مقایسه خواهیم کرد.

طرح نوسازی جامع اداره راه و حمل و نقل دبی

در حالی که ابرای الکتریکی، آینده حمل و نقل آبی دبی را نشان می‌دهد، اداره راه و حمل و نقل دبی نیز بر تقویت زیرساخت‌های موجود تمرکز دارد. به عنوان بخشی از طرح اصلی خود برای بهبود خدمات حمل و نقل دریایی، این مقام در حال ارتقاء چهار ایستگاه سنتی ابرا در نهر دبی است.

دو ایستگاه تکمیل شده‌اند و دو ایستگاه باقی‌مانده تا ماه اوت سال ۲۰۲۵ تکمیل می‌شوند. بهبودها شامل اسکله‌های شناور جدید، مناطق انتظار گسترش‌یافته و ویژگی‌های دسترسی پیشرفته، با هدف خدمات رسانی بهتر به ۱۴ میلیون مسافر سالانه و در عین حال کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری است.

کارهای بهبود جامع شامل جایگزینی اسکله‌های شناور برای اطمینان از ایمنی مسافران، فراهم کردن فضاهای خرده فروشی برای افزایش خدمات مشتریان و افزودن تسهیلات برای کارکنان و اپراتورها است. قفسه‌های دوچرخه برای ارتقاء یکپارچگی حمل و نقل نصب خواهند شد.

مناطق انتظار مسافران، با اولویت صندلی و فضاهای اختصاصی، گسترش و بهبود خواهند یافت. این پروژه همچنین شامل افزایش ۱۵ درصدی فضاهای اسکله، افزایش ۱۰۰ درصدی مناطق انتظار سایه‌دار و گسترش فضاهای تجاری به میزان ۲۷ درصد است.

اداره راه و حمل و نقل دبی اعلام کرد که ایستگاه‌ها را با استفاده از مواد پایدار و کم هزینه ارتقاء می‌دهد و هزینه‌های نگهداری سالانه را تا ۱۰ درصد کاهش می‌دهد.

این پیشرفت‌ها، همراه با معرفی «ابرای برقی» با چاپ سه بعدی، تعهد اداره راه و حمل و نقل دبی را به مدرن‌سازی حمل‌ونقل آبی سنتی دبی و در عین حال حفظ میراث فرهنگی آن نشان می‌دهد.

انتهای پیامSource link

پزشکیان: قول می‌دهم بستر مشارکت مردم و بخش خصوصی را در عرصه اقتصاد و تولید فراهم کنیمرئیس جمهور منتخب وظیفه حاکمیت را ایجاد هماهنگی و بستر مناسب برای مشارکت خود مردم و بخش خصوصی در مسیر حل مشکلات اقتصادی و تولیدی دانست و تاکید کرد: قول می‌دهم که بستر و هماهنگی مناسب برای مشارکت شما و بخش خصوصی و تولیدکنندگان را ایجاد و حفظ کنم تا با هم برای رفع مشکلات زیرساختی تولید و اقتصاد کشور تلاش کنیم.

به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان روز تاسوعا همزمان با روز «بهزیستی و تامین اجتماعی» در دیدار جمعی از اعضای کانون‌های کارگری، با تسلیت فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی، تصریح کرد: امیدوارم عشق و ارادتی که در وجود بنده و همه ملت ایران به سرور و سالار شهیدان وجود دارد، باعث عاقبت بخیری ما شده و مانع از آن شود که راه را گم کنیم. همچنین بار دیگر برای رئیس جمهور شهید و همراهانش که از عاشقان و خادمان اباعبدالله (ع) بودند، در این روزها آرزوی علو درجات می‌کنم. 

رئیس جمهور منتخب با اشاره به اینکه در این جلسه مسائل بسیار متنوعی مطرح شد، افزود: تولید محور اقتصاد کشور است و در این جلسه عطف به طرح مسائل مربوط به تولید، تقریبا به عمده مشکلات کشور اشاره شد، اما یقین بدانید بدون مشارکت، کمک و همراهی خود شما حل این مشکلات ممکن نیست. 

پزشکیان با بیان اینکه اگر ما نسبت به مشکلات فقرا، یتیمان، افراد گرفتار و کم برخوردار توجه نداشته باشیم و دستگیر آنان نباشیم، نباید و نمی‌توانیم ادعای ایمان کنیم، اظهار داشت: وضعیت امروز ایران شایسته ملت ایران نیست و باید همه تلاش خود را برای بهبود این وضعیت به کار بگیریم. 

رئیس جمهور منتخب با اشاره به اظهارات مطرح شده در این جلسه درباره حاشیه‌های ایجاد شده در کمیته سه‌جانبه تعامل کارگران، کارفرمایان و دولت، گفت: مشکلات ایجاد شده در مسیر تعامل مطلوب طرفین این کمیته ناشی از مشکلات زیرساختی در کشور است که حل آنها می‌تواند تعاملات این کمیته را نیز سامان بدهد. برای حل این مشکلات نیز باید از همه افراد توانمند و کسانی که می‌توانند به حل مشکلات زیرساختی تولیدی و اقتصادی کشور کمک کنند،‌ یاری بگیریم. 

پزشکیان وظیفه حاکمیت را ایجاد هماهنگی و بستر مناسب برای مشارکت خود مردم و بخش خصوصی در مسیر حل مشکلات اقتصادی و تولیدی دانست و خاطرنشان کرد: بنده به شما وعده نمی‌دهم که همه مشکلات را حل می‌کنم، چرا که چنین کاری از همه توان و ظرفیت‌های بنده و حتی دولت نیز بزرگ‌تر است، اما به شما قول می‌دهم که بستر و هماهنگی مناسب برای مشارکت شما و بخش خصوصی و تولیدکنندگان را ایجاد و حفظ کنم تا با هم برای رفع مشکلات زیرساختی تولید و اقتصاد کشور تلاش کنیم. 

رئیس جمهور منتخب با تاکید بر اینکه باید از دعواهای جناحی و نزاع بر سر قدرت عبور کنیم، گفت: بنده این آمادگی را دارم که به هر کس که توان و ظرفیت حل مشکلات را دارد، میدان، امکان و اختیار دهم، اما با او شرط خواهم کرد که اگر نتواند باید پاسخگو باشد. 

پزشکیان افزود: وظیفه دولت این نیست که وارد عرصه تولید شود، بلکه باید بستر مناسب برای فعالیت‌های صنعتی، تولیدی و تجاری را فراهم کند، اما دولت وظیفه دارد که در کنار تسهیل شرایط کسب و کار، به اقشار کمتر برخوردار و فقرا توجه داشته باشد و به وضعیت آنها رسیدگی کند؛ این وظیفه دولت است و این نگاه برآمده از اعتقادات ما در ضرورت تلاش برای ایجاد عدالت و توجه به وضعیت فقرا و افراد کمتر برخوردار است. 

رئیس جمهور منتخب با تاکید بر اینکه رسیدن به این اهداف زمان‌بر و نیازمند کمک گرفتن از همه کارشناسان، دانشگاهیان، صاحب‌نظران و متخصصان داخل و خارج از کشور است، اظهار داشت: با تمام وجود تلاش خواهیم کرد جامعه را به سمت و سویی ببریم که شایسته و برازنده مردم و تامین کننده و حافظ کرامت و حرمت آنان باشد. 

پزشکیان تصریح کرد: بنده در تمام طول زندگی خود همواره تلاش کردم خودم را وقف مردم کنم و هیچ‌گاه چیزی را صرفا برای خودم نخواستم؛ به عنوان یک پزشک متخصص هیچگاه مطب شخصی نداشتم و هیچ وقت هم به دنبال اخذ مجوز مطب شخصی نرفتم و تخصص پزشکی خود را در اختیار همه مردم قرار دادم. حتی هیچ وقت در مراکز درمانی خصوصی فعالیت نکردم و پس از این نیز همه توان و عمر خود را نه در حرف، که در عمل صرف مردم می‌کنم. 

رئیس جمهور منتخب همچنین در واکنش به درخواست مطرح شده در این جلسه درباره شهید محسوب شدن کسانی که حین ماموریت و خدمت فوت می‌شوند، گفت که این مسئله را پیگیری خواهد کرد تا یک قاعده و چارچوب یکسان و هماهنگ در این باره وجود داشته باشد.

انتهای پیامSource link

صنعت ۱۴.۸ میلیارد دلار ارز گرفت؛ سهم ۳ میلیارد دلاری خودرو – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از اولویت‌های اصلی وزارتخانه تحت امرش را ساماندهی تأمین و تخصیص ارز به صنایع اعلام و تاکید کرده که تأمین ارز بر اساس برنامه کاری واحدها صورت خواهد گرفت؛ او در آخرین اظهارنظر خود در این ارتباط نیز گفته است که هر صنعتی که برنامه جامع و قابل قبول داشته باشد، می‌تواند مطمئن باشد که از دسترسی به منابع ارزی برخوردار است.

صنایع چقدر ارز گرفتند؟

حال بررسی جدیدترین آمار مربوط به تأمین ارز نشان می‌دهد که از اول فروردین ماه تا ۲۲ تیرماه امسال، ۱۹ میلیارد و ۹۷۵ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تأمین شده است.

از این میزان سهم صنایع ۱۴ میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار بوده است.

بررسی جزئیات تأمین ارز بخش صنایع نیز حاکی از آن است از ابتدای امسال تا ۲۲ تیرماه تأمین ارز نیمایی برای صنایع حمل و نقل و خودرو معادل یک میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار، صنایع تجهیزات برق و الکترونیک معادل یک میلیارد و ۵۷۴ میلیون دلار، صنایع معدنی معادل ۷۸۴ میلیون دلار، ماشین آلات و تجهیزات تولید معادل ۹۲۱ میلیون دلار و منسوجات و پوشاک معادل ۵۲۷ میلیون دلار بوده است.

بخش مربوط به سایر کالاها نیز در بخش صنایع ۵ میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار ارز نیمایی دریافت کرده است.

بر این اساس در مجموع میزان ارز نیمایی تأمین شده برای صنایع ۱۰ میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار بوده است.

صنعت ۱۴.۸ میلیارد دلار ارز گرفت؛ سهم ۳ میلیارد دلاری خودرو

همچنین از ابتدای سال تا ۲۲ تیرماه سال جاری ۴ میلیارد و ۷۵ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به صنایع تخصیص یافته است.

بر همین مبنا در مدت یاد شده میزان ارز تأمین شده واردات در مقابل صادرات برای صنایع حمل و نقل و خودرو ۹۹۰ میلیون دلار بوده که با توجه به یک میلیارد و ۴۰۷ میلیون دلار ارز نیمایی تأمین شده برای این بخش در مجموع صنایع حمل و نقل و خودرو ۲ میلیارد و ۳۹۷ میلیون دلار ارز دریافت کرده است.

صنایع تجهیزات برق و الکترونیک در مدت یاد شده ۱۷۴ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات دریافت کرده که بر این اساس این بخش از صنعت در مجموع یک میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار ارز نیمایی و ارز واردات در مقابل صادرات دریافت کرده است.

بخش مربوط به صنایع معدنی نیز در این مدت ۷۵۳ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات دریافت کرده که مجموع ارز دریافتی این بخش به انضمام ارز نیمایی به یک میلیارد و ۵۳۷ میلیون دلار رسیده است.

بخش ماشین آلات و تجهیزات تولید نیز ۷۶۸ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات دریافت کرده که در مجموع یک میلیارد و ۶۸۹ میلیون دلار ارز نیمایی و ارز واردات در مقابل صادرات دریافت کرده است.

منسوجات و پوشاک در مدت یاد شده ۳۵ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات دریافت کرده که بر این اساس مجموع تأمین ارز این بخش از صنعت به ۵۶۲ میلیون دلار رسیده است.

سایر بخش‌های صنعت نیز در مدت یاد شده یک میلیارد و ۳۵۵ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات دریافت کرده‌اند که در مجموع تأمین ارز این بخش به ۶ میلیارد و ۸۹۱ میلیون دلار رسیده است.Source link

قیمت طلای جهانی کاهشی شدبه گزارش سرویس طلا و ارز جهان صنعت نیوز، قیمت طلا امروز در معاملات بازار جهانی کاهش یافت.

هر اونس طلا، امروز به ۲,۴۳۰ (دو هزار و چهارصد و سی ) دلار رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۲ درصدی داشته است.

 

طلا و ارز

Source link