تامين ارز توليد و واردات كفش در سال 1397

به دستور وزير صنعت، معدن و تجارت تامين ارز توليد و واردات صنعت کفش در دستورکار دولت قرار گرفت. اوايل ارديبهشت ماه امسال بود که حسن روحاني در جريان سفر به تبريز به طور سرزده از بازار و کارگاه هاي توليد کفش اين شهر بازديد و دستورات لازم براي رفع برخي مشکلات اين صنف را به دولتمردان خود ابلاغ کرد. در همين راستا محمد شريعتمداري، پيرو مشکلات فراواني که درمورد توليد در صنعت کفش کشور وجود دارد، تامين ارز توليدکنندگان و واردکنندگان مواد اوليه کفش را در دستور کار وزارتخانه متبوعش قرار داد.
اين در حالي است که به گفته فعالان اين صنف در صورت عدم تامين ارز لازم، وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد در اين مورد پاسخگو باشد. بنابراين از اين پس توليدکنندگان و واردکنندگان کفش هيچ گونه مشکلي درباره تامين ارز براي مواداوليه نخواهند داشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت مسووليت مستقيم اين موضوع را به عهده دارد. به گزارش خبرگزاري فارس، رئيس اتحاديه کفش دست دوز تهران با اشاره به دستور وزير براي تامين ارز توليدکنندگان و واردکنندگان مواداوليه صنعت کفش گفت: در صورت عدم تامين وزارت صنعت در اين مورد پاسخگو است. رسول شجري در ادامه اظهار کرد: پيرو مشکلات فراواني که درمورد توليد در صنعت کفش رخ داد، واردکنندگان مواد اوليه کفش با مشکلاتي در مورد تامين ارز مواد اوليه و گشايش اعتبار مواجه شدند. رئيس اتحاديه کفش دست دوز تهران افزود: بنابراين به دستور محمد شريعتمداري، وزير صنعت، معدن و تجارت کارگروهي به رياست صادق نجفي، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و با حضور علي فاضلي، رئيس اتاق اصناف و ساير دست اندرکاران اين صنعت، براي حل مشکلات اين صنعت و صنف تشکيل شد. وي بيان کرد: بنابراين به دنبال اين جلسه نجفي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد، توليدکنندگان و متقاضيان واردات مواد اوليه صنعت کفش هيچ گونه مشکلي براي تامين ارز و گشايش اعتبار براي واردات مواد اوليه نخواهند داشت و هر کسي در اين زمينه مشکلي دارد، با مراجعه به اتحاديه و انتقال مشکل خود از طريق اتحاديه به وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشکلش را حل خواهيم کرد. شجري گفت: بنابراين بر اساس دستور وزير صنعت، معدن و تجارت هيچ گونه مشکلي درباره تامين ارز براي واردات مواد اوليه صنعت کفش وجود ندارد و اين وزارتخانه در اين رابطه مسووليت مستقيم دارد. وي افزود: حتي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت به ما اعلام کرده است در صورتي که فردي براي تخصيص ارز و ثبت سفارش واردات مواد اوليه مراجعه کرد، اما موفق به دريافت نشد، من به عنوان معاون وزير صنعت، معدن و تجارت بودجه در اختيار دارم و نياز آن توليدکننده و واردکننده مواد اوليه صنعت کفش را تامين خواهم کرد.

وي در ادامه در مورد شهرک صنعتي قرچک گفت: همچنين نجفي معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرده است که توليدکنندگان صنعت کفش که متقاضي خريد زمين در اين شهرک هستند، مي توانند ۵ درصد از قيمت تمام شده زمين را به صورت پيش پرداخت بدهند و بقيه وجه را در قالب ۶۰ قسط بدون سود پرداخت کنند. رئيس اتحاديه کفش دست دوز تهران در مورد ارز حاصل از صادرات کفش بيان کرد: اين موضوع که فروش ارز حاصل از صادرات با توجه به بالا بودن هزينه توليد، به قيمت ۴۲۰۰ تومان به صرفه نيست را تاييد مي کنم، اما به نظر مي رسد، لازم است کارگروه ياد شده مسائل و مشکلات حوزه صادرات کفش را هم بررسي کنند و سپس نتايج در اين مورد اعلام شود. شجري در ادامه اظهار کرد: براساس آمار رسمي ارزش واردات کفش به صورت قانوني ۳۴ ميليون دلار است اما ارزش واردات کفش به ايران براساس آمار سازمان اقتصاد جهاني ۵۰۰ ميليون دلار است که اختلاف بين اين دو رقم نشانه واردات قاچاق کفش به کشور است. وي گفت: کفش خارجي بايد با شرايط ويژه اي به کشور وارد شود تا امکان رقابت براي توليدکننده داخلي فراهم شود. رئيس اتحاديه کفش دست دوز تهران با تاکيد بر اينکه در ايران کفش با بهترين کيفيت مي تواند توليد شود،گفت: در صورت حمايت از توليد کفش داخلي ديگر نيازي به واردات کفش نيست.
 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4337 به تاريخ 5/3/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)