كلاهبرداری اینترنتی در پوشش موسسه خيريه

رئيس پليس فتا تهران بزرگ گفت: در سال هاي گذشته شاهد سوء استفاده مجرمان سايبري از احساسات پاک روزه داران در ماه مبارک رمضان بوده ايم.
سرهنگ تورج کاظمي به ميزان گفت: در ماه مبارک رمضان برخي از افراد شياد و سودجو با سوء استفاده از نام موسسه هاي خيريه و طراحي سايت، کانال و گروه ها در شبکه هاي اجتماعي درصدد تشويق و ترغيب کاربران به همکاري در امورات خيريه و کمک به خانواده هاي کم بضاعت در قالب طرح ايتام و خيرين اقدام به جمع آوري نذورات و وجوهات شهروندان در فضاي مجازي مي کنند.
کاظمي افزود: شهروندان به هيچ عنوان فريب اين دست تبليغات را در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي نخورده و براي کمک به نيازمندان حتما از طريق موسسات شناخته شده و معتبر پس از حصول اطمينان اقدام به واريز وجه نمايند تا کمک هاي آن ها واقعا به دست افراد نيازمند برسد.
وي با بيان اينکه فيشينگ نيز از شگردهاي اين مجرمان در سال هاي گذشته بوده، ادامه داد: در اين ترفند مجرمان سايبري فرد را به درگاه جعلي بانک هدايت کرده و با سرقت اطلاعات بانکي، حساب بانکي فرد را خالي مي کنند.
به گفته رئيس پليس فتا تهران بزرگ، آدرس سايت ها و درگاه هاي اصلي با آدرس اينترنتي https آغاز مي شوند و در صورتي که درگاهي فاقد S. باشد نبايد به آن اعتماد کرد، ضمن آن که يکي ديگر از راه هاي تشخيص صفحات جعلي، تازه کردن صفحه است و در صورتي که شماره ها در صفحه کليد مجازي تغيير کرد آن صفحه جعلي نيست.