لیفتراک دستی

لیفتراک دستی
لیفتراک دستی

لیفتراک های دستی از مهم ترین ابزارهای موجود در انبارها و سایت های ساختمانی هستند. کارکرد آن ها ارزان تر و آسان تر از لیفتراک های هیدرولیک است و ایمن تر از حمل بار با دست می باشد، لیفتراک دستی برای حمل بارهای کوچک در مسافت های کوتاه استفاده می شود.

استکر دستی یا لیفتراک دستی  ساده ترین و مقرون به صرفه ترین نوع لیفتراک است و به طور معمول ظرفیت بارگذاری آن 2 الی 3 تن است. این وسیله از یک واگن برقی استیل به همراه پمپ هیدرولیک تشکیل شده و با پمپاژ دستی دسته به بالا و پایین ، پالت ها و وسایل سنگین را بلند می کند. اپراتور با قرار دادن دو چنگال خود در زیر یک پالت و بالا بردن آن از زمین با استفاده از مکانیزم بالابر ، بار  را بلند می کند. هنگامی که بار از زمین خارج شد ، می توانید با استفاده از دسته آن را به صورت دستی به سمت مقصد هدایت کند.

مجموعه اسپادان لیفتراک به منظور فعالیت در زمینه لیفتراک های برقی تاسیس گردید و راه پرفراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و رضایت مشتریان با همراهی مدیران و متخصصین پیموده است

یک مزیت استکر دستی این است که به دلیل اندازه کوچک و سبک بودن می توان آن را به راحتی در قسمت عقب خودرو قرار داد.و در فضاهای کوچکتر ، جایی که ارتفاع و وزن محصولات خیلی زیاد نیست ، استکر دستی یک راه حل کاملاً مناسب می باشد. با این حال ، برای جابجایی بارهای سنگین و  در مسافت های طولانی تر گزینه ایده آلی نیست.

لیفتراک های دستی ابزاری تخصصی هستند که برای بلند کردن و جابجایی پالت پلاستیکی و چوبی در اطراف انبار استفاده می شوند. آنها معمولاً جایگزین ارزان تری به جای لیفتراک های هیدرولیک و سایر تجهیزات مشابه در نظر گرفته می شوند. آنها کمی بیشتر از یک لیفتراک اتوماتیک به کار فیزیکی احتیاج دارند و این بسته به نوع لیفتراکی که استفاده می کنید متفاوت است. آنها برای انبارهایی با اندازه محدود ، جایی که کارگران از آنها برای بلند کردن محصولات  و جایگزینی روی قفسه ها یا بارگیری و تخلیه بار کامیونت ها استفاده می کنند ، ایده آل هستند.

لیفتراک ها به دو دسته  لیفتراک های دستی و لیفتراک های برقی تقسیم می شوند

شما بسته به نوع فعالیت , وسعت پروژه و بارهایی که جابه جا می کنید می توانید انتخاب کنید که کدام نوع از لیفتراک را انتخاب کنید. در زیر به توضیح بیشتر در مورد لیفتراک های دستی و لیفتراک های برقی خواهیم پرداخت.

لیفتراک دستی و اتوماتیک هر دو مزایای کوتاه مدت و بلند مدت دارند. لیفتراک دستی بر اساس ارزش ارگونومیک و بهره وری انرژی انسانی شناخته می شود. لیفتراک های خودکار به دلیل سهولت استفاده و به خصوص برای اپراتورهای تازه کار ، به عنوان جهانی سازگار هستند.

در انتخاب لیفتراک دستی یا اتوماتیک چندین نکته مثبت وجود دارد. در زیر تجزیه و تحلیل چگونگی کمک هر دو به عملیات مدیریت مواد شما آورده شده است:

لیفتراک دستی

عموماً لیفتراک های دستی ارزان تر و مقرون به صرفه تر از نظر مصرف انرژی و اقتصادی هستند. در بیشتر موارد ، لیفتراک های دستی می تواند چند ملیون ارزان تر از لیفتراک خودکار باشد و با وجود داشتن لیفتراک های هیدرولیک ,  هزینه های پنهان زیادی وجود دارد ، اما ، لیفتراک دستی این هزینه ها را به حداقل می رساند.

علاوه بر این ، لیفتراک دستی نیازی به سوخت و یا برق ندارد و تنها با نیروی بازو کار می کند.

مزیت اصلی دیگر ، لیفتراک دستی این است که  ، اپراتورهای باهوش و تاکتیکی را تولید می کند. دانستن چگونگی استفاده از نیروی لیفتراک ویژگی بارز هر اپراتور قوی  لیفتراک است. لیفتراک های دستی این فرصت را به مبتدیان می دهند تا مهارت های خود را بهبود ببخشند و تکنیک های خود را تقویت کنند قبل از اینکه یک قدم جلوتر رفته و با دستگاه های خودکار و برقی کار کنند.

با این وجود ، گرچه داشتن لیفتراک دستی فواید بسیاری دارد ، اما برخی از موارد منفی نیز وجود دارد. به عنوان مثال ، لیفتراک دستی می تواند کابوسی برای اپراتورهایی باشد که عادت دارند فقط از لیفتراک خودکار استفاده کنند.

لیفتراک دستی می تواند در بلند مدت اپراتورها و کارگران را فرسوده کند ، زیرا پمپاژ و بلند کردن مداوم می تواند حتی کارآمدترین و باتجربه ترین اپراتورها را خسته کند. لیفتراک های خودکار بلند کردن  وسایل سنگین را آسان می کند ,بنابراین در طولانی مدت , دوست داشتنی تر به نظر می رسند.

 

لیفتراک خودکار

لیفتراک های خودکار دقیقاً همانطور که از نامشان برمی آید عمل می کنند. لیفتراک های خودکار معمولاً از نوع برقی ، گازی یا هیبریدی هستند.

لیفتراک های خودکار می توانند بسیاری از فرایندهای تجاری و عملیات دست زدن به مواد را ساده کنند. این دستگاه ها اغلب از سیستم های نوار نقاله استفاده می کنند و سناریوهای لیفتراک های دستی را ساده می کنند. علاوه بر این ، استفاده از آنها آسان است و آموزش کارکنان نیز بسیار آسان است.

با این حال ، لیفتراک های خودکار می توانند گران قیمت و پر هزینه باشند. هزینه اجرای واقعی لیفتراک های خودکار در مقایسه با لیفتراک دستی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. خواه یک لیفتراک برقی بخرید که باید شارژ شود یا یک لیفتراک با گاز ، هزینه های انرژی می تواند قابل توجه باشد.

علاوه بر این لیفتراک های خودکار دوستدار طبیعت نیستند و بنابراین باعث پایداری و حفاظت انرژی نمی شوند. با این وجود ، لیفتراک های اتوماتیک به طور کلی وسیله ای قابل اطمینان برای استفاده هستند و در برابر بسیاری از حوادثی که ممکن است با لیفتراک دستی تجربه شوند ، ایمن تر و مطمئن تر می باشند.

نحوه کار با لیفتراک های دستی

لیفتراک های  دستی ساده تر و مقرون به صرفه تر از لیفتراک های برقی هستند و همچنین به نگهداری کمتری نیز نیاز دارند. آنها می توانند انتخاب خوبی برای انبارهای کوچک یا متوسط یا سایت های ساختمانی باشند. در اینجا چهار مرحله ساده برای استفاده از جک پالت دستی آورده شده است.

اهرم انتشار را پیدا کنید پشت جک پالت بایستید و دستان خود را بر روی دسته فرمان فلزی قرار دهید ، به سمت شاخه هایی که رو به بیرون هستند ، قرار بگیرید. شاخک ها دو قطعه فلزی افقی هستند که در واقع پالت ها را بلند می کنند. اهرم پلاستیکی را روی دسته قرار دهید. این معمولا به نوار مرکزی متصل می شود. ممکن است برای برجسته شدن آن رنگ متفاوتی باشد ، اما اگر اینطور نباشد باز هم باید واضح باشد.

جک پالت را به هر مکانی که می خواهید حرکت دهید منتقل کنید و اهرم را درگیر کنید تا شاخه ها را پایین بیاورد. در مرحله بعد ، جک پالت را به سمتی که می خواهید حرکت دهید فشار دهید. اهرم رها کردن را به سمت بالا و داخل فشار دهید تا شاخه ها را تا حدود یک اینچ از سطح زمین پایین بیاورید. اگر شاخه ها از قبل پایین آمده باشند ، با فشار دادن اهرم ، آنها حرکت نخواهند کرد.

شاخه ها را برای بارگیری زیر پالت بلغزانید هنگامی که شاخک ها کاملاً پایین آمدند ، می توانید آنها را در زیر وسیله یا باری  که می خواهید حرکت دهید بلغزانید. اگر آنها هنوز خیلی بلند هستند تا به راحتی زیر پالت بلغزانند ، ممکن است تا آخر پایین نیامده باشند و باید دوباره اهرم را رها کنید. مطمئن شوید که شاخه ها را از طریق زیر پالت فشار دهید تا چرخ ها روی زمین قرار بگیرند و روی هیچ قسمت از پالت قرار نگیرند.

پس از قرار گرفتن شاخک ها در زیر پالت ، دسته فلزی و کل میله مرکزی را به صورت زاویه دار به سمت خود بکشید. باید کمی مقاومت کنید و متوجه شوید شاخه ها به آرامی پالت را بالا می کشند. این کار را چندین بار تکرار کنید تا شاخه ها به اندازه کافی از زمین فاصله داشته باشند تا کشیده نشوند.

نحوه کار با لیفتراک های برقی

استفاده از لیفتراک های برقی خیلی راحت تر از جک های پالت دستی است ، زیرا حرکت دستی جک زدن شاخک ها به صورت الکترونیکی انجام می شود. بسیاری از آنها همچنین دارای ویژگی “سوار شدن” هستند که می تواند تردد در یک انبار بزرگ را آسان کند.

اولین قدم شما برای کار با لیفتراک برقی این است که سیم شارژ را از برق بکشید و در داخل دستگاه ذخیره کنید. از آنجا که آنها از طریق برق کار می کنند ، در صورت عدم استفاده از لیفتراک های برقی ، باید آنها را وصل کرد و شارژ کرد. معمولاً مکان مشخصی برای قرار دادن و ذخیره طول طناب وجود دارد.

کنترل ها و شاخه های پایین را مشخص کنید روی دسته جک پالت باید دکمه هایی برای کنترل جهت حرکت وجود داشته باشد. دکمه “پایین” را فشار دهید تا شاخه ها را به سمت زمین پایین بیاورید. باز هم باید این فاصله ها از زمین یک یا دو اینچ باشد.

پالت را بارگیری کنید بعد ، از کنترل ها برای انتقال جک پالت به مقصد استفاده کنید. هنگامی که به جلوی پالت رسیدید ، با استفاده از دکمه ها شاخه های زیر و تا انتهای پالت را مانور دهید. سپس ، دکمه “بالا” را فشار دهید تا پالت و شاخه ها را از زمین بلند کنید.

برای حرکت از دکمه های کنترل استفاده کنید پس از بارگذاری ایمن پالت ، می توانید با استفاده از دکمه های کنترل به سمت مقصد بروید. هنگامی که وارد می شوید ، دوباره دکمه “پایین” را فشار دهید تا شاخه ها و پالت ها را روی زمین پایین بیاورد.

وقتی کارتان تمام شد ، لیفتراک برقی را در جای قبلی بگذارید. شما باید سیم شارژ را از قسمت ذخیره سازی آن در دستگاه بیرون بیاورید و آن را دوباره به برق وصل کنید تا در صورت لزوم ، لیفتراک برقی برای استفاده آماده شود.

هشدارهای ایمنی هنگام استفاده از لیفتراک

اگر احتیاط های ایمنی مناسب را رعایت نکنید ، لیفتراک ها می توانند خطرناک باشند.

یک کارگر ساختمانی قبل از استفاده از لیفتراک باید با نکات ایمنی استفاده از لیفتراک آشنایی داشته باشد تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

یکی از مهمترین مراحل قبل از کار با لیفتراک این است که نگاهی به آن  بیندازید و مطمئن شوید همه چیز آماده و کاربردی به نظر می رسد. شما می خواهید به دنبال مواردی از قبیل شاخه های شل ، چرخ های نامتعادل یا سیم های شارژ که به درستی جمع نشده اند ، باشید.

گام دوم این است که مطمئن شوید مسیری که تا پالت طی خواهید کرد و نقطه عزیمت شماست ، از همه موانع پاک است. به دنبال مصالح ساختمانی سرگردان و سیم های برق باشید و سطح زمین را بررسی کنید. اگر زمین بیش از حد دست انداز است ، بهتر است مسیر دیگری پیدا کنید.

به خصوص برای ماشین های قدرتمندتر مانند لیفتراک های هیدرولیک یا برقی ، اطمینان حاصل کنید که فقط افراد مجاز و آموزش دیده از آن ها استفاده کنند.

اگر در سایتی کار می کنید که افراد غیر کارگر می توانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند از جمله انبار خرده فروشی یا … اطمینان حاصل کنید که جکهای پالت در منطقه ای نگهداری می شود که به راحتی توسط مشتریان و افرادی غیر از اپراتورها قابل دسترسی نباشد .

آیا برای کار با لیفتراک نیاز به مجوز دارید؟

برای پیروی از مقررات ایمنی OSHA ، اپراتورهای لیفتراک های دستی و هیدرولیک باید دوره صدور گواهینامه را بگذرانند. این موارد غالباً توسط کارفرمایان شخصی تهیه می شوند و همچنین گواهینامه های آنلاین نیز در دسترس هستند.

چقدر بار را می توانم با لیفتراک حمل کنم؟

بیشتر جک های پالت دستی و برقی می توانند تا 500 کیلو گرم  یا 7 تن را تحمل کنند. این به اندازه و مدلی که استفاده می کنید بستگی دارد ، زیرا برخی از آنها ساخته شده اند تا وزن های بزرگتر را تحمل کنند. با دستورالعمل های مدل خاصی که قصد دارید از آن برای اندازه گیری دقیق استفاده کنید ، مشورت کنید.

تنوع طراحی در لیفتراک ها

در طراحی لیفتراک ها  تنوع زیادی وجود دارد و کدام از آنها را برای کاربردهای خاص مناسب می کند. در اینجا 4 مورد از رایج ترین گزینه هایی است که پیدا خواهید کرد.

قابل تنظیم: با یک لیفتراک قابل تنظیم ، می توانید چنگال ها را به عرض های پهن و باریک تری تغییر دهید. این امر به ویژه برای صنایعی که پالت ها در اندازه های مختلف وجود دارند بسیار مفید است. مارک های مختلف مدل هایی با طراحی قابل تنظیم را ارائه می دهند.

فولاد ضد زنگ: برخی از جک های پالت مخصوصا از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. اینها گالوانیزه هستند تا مقاومت بیشتری در برابر رطوبت داشته باشند. این مسئله به ویژه هنگامی که لیفتراک شما به طور مکرر در معرض عناصر قرار می گیرد یا هنگام کار با مواد خورنده بسیار مهم است. به همین دلیل ، از نوع فولاد ضد زنگ اغلب در آزمایشگاه ها و انواع محیط های بیرونی استفاده می شود.

باریک: لیفتراک های باریک به گونه ای طراحی شده اند که همان ظرفیت بارگیری یک استکر دستی یا برقی را دارند. اما عرض آن به مقدار قابل توجهی کمتر است . اینها برای کاربردهای خاص در فضاهای تنگ یا جایی که از پالت های کوچکتر استفاده می شود ، مفید هستند.

مینی : نوع مینی بسیار سبک وزن و آسان برای مانور طراحی شده است. وزن آن می تواند به اندازه 31 کیلوگرم باشد ، این بدان معناست که حمل آن آسان و فشرده است تا مستقیم در خودرو قرار گیرد. بر روی این نوع لیفتراک پمپ هیدرولیکی وجود ندارد ، بنابراین در درجه اول برای جابجایی بارها به اطراف از آن استفاده می شود. این همچنین بدان معنی است که تعمیر و نگهداری آن بسیار آسان است و شما نشت روغن نخواهید داشت یا نیازی به تعویض مهر و موم ها ندارید. ظرفیت بار معمول یک استیکر کوچک در حدود 500 کیلو گرم است.

پارس لیفتراک

 

 

 

 

 

 

حفاظ پنجره ساده و شیک

طراحی، تولید و نصب انواع حفاظ پنجره ساده و شیک در تهران، فقط با یک تماس و هماهنگی جهت حضور در محل برای اندازه گیره

حفاظ پنجره آهنی ساده و شیک، ضد سرقت و محکم با قیمت های مناسب

نمونه هایی از این حفاظ های ساده و شیک را که در تهران نصب کرده ایم در این صفحه ملاحضه میفرمایید

جهت استعلام قیمت حفاظ پنجره و خرید آن با شماره 09126215957 تماس بگیرید

حفاظ شاخ گوزنی تهران قیمت حفاظ پنجره حفاظ پنجره تهران حفاظ ضد سرقت درب آپارتمان

حفاظ پنجره

حفاظ پنجره

حفاظ پنجره و بالکن

حفاظ پنجره با جاگلدانی

 

حفاظ پنجره مدرن و شیک

حفاظ پنجره ساده

 

حفاظ پنجره ضد سرقت

حفاظ پنجره فرفورژه جدید

امنیت یکی از مسائل مهم در زمینه ساختمان سازی می باشد به طوریکه افراد به هنگام خرید یک منزل یا آپارتمان به وضعیت امنیتی آن بسیار توجه میکنند.
استفاده از نرده های فلزی در پشت پنجره ها و تراس یکی از قدیمی ترین روش ها برای ایمن سازی ساختمان و جزء ملزومات هر ساختمانی  است.
حفاظ های فرفوژه و فلزی نسل جدیدی از حفاظ پنجره هستند که امنیت جانی و مالی افراد را تا حد زیادی بالا می برد.
هنگام انتخاب حفاظ پنجره ساختمان باید به این نکتات توجه داشت:
حفاظ پنجره ها ها باید از جنس مرغوب باشند و با گذشت زمان و  قرار گرفتن در معرض آفتاب و باران تغییر رنگ ندهند

آموزش نحوه مکاتبه بازرگانی با شرکت های خارجی

در کلاس های آموزش زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی توسط خانم بهاره مسائلی کلیه نکات نامه نگاری انگلیسی بازرگانی و تجاری آموزش داده میشود.

آموزش حسابداری در تهران

آموزش نحوه مکاتبه بازرگانی با شرکت های خارجی

حمل و نقل جاده ای بین المللی چیست؟
حمل و نقل جاده ای بین المللی به حمل و نقل زمینی بین دو یا چند کشور همسایه اشاره دارد. همچنین می تواند به عنوان حمل و نقل جاده ای فرامرزی دیده شود. به عبارت دیگر ، این جابجایی مردم و کالاها در میان کشورهایی است که از طریق جاده های توافق شده توسط کشورهای همسایه برای حمل و نقل بین المللی خود ، مرزهای مشترک دارند.
بنابراین ، انتظار می رود کلیه وسایل نقلیه مورد استفاده در مرزهای سرزمینی جاده ها از الزامات قانون ترافیک و استانداردهای تعیین شده توسط کشورهای همسایه برخوردار باشند. چنین توافق نامه ای می تواند شامل اندازه ، وزن ، نوع کالاهای مجاز ، عرض خودرو ، تصدیق مشترک مجوزهای رانندگی و غیره باشد.

بهاره مسائلی مدرس زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی و آماده ارائه خدمات مترجم شفاهی و مترجم همراه برای انجام مکاتبات و روابط بین المللی تجاری و بازرگانی و همچنین آموزش زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی در اصفهان به علاقمندان این حوزه

آموزش مکاتبات بازرگانی بین المللی به صورت غیر حضوری و آنلاین

تولیدکننده پالت پلاستیکی در تهران

در دنیای امروزی پیام رسانی و نامه نگاری اهمیت به سزایی دارد .شهرها و کشورهای زیادی از طریق مکاتبات بازرگانی با یکدیگر در ارتباطند و در عصر ارتباطات ،نوشتن نامه، ایمیل و پیام اهمیت به سزایی دارد. نامه نگاری درست و شیوا سبب جلب نظر مشتری و اعتماد او می گردد خلاف این موضوع نیز درست است

آموزش غیر حضوری زبان انگلیسی

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

برای شرکت در کلاس های آموزش انگلیسی مکاتبات بازرگانی با شماره 09137932055 تماس بگیرید

آموزش زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی در تبریز و ارومیه

* آموزش زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی در تبریز و ارومیه توسط خانم بهاه مسائلی مدرس زبان انگلیسی با 14 سال سابقه در زمینه آموزش مکالمه و مکاتبات بازرگانی

آموزش غیر حضوری زبان انگلیسی کودکان

بهترین آموزش آنلاین زبان انگلیسی

*آموزش زبان بازرگانی انگلیسی و اصطلاحات حقوق تجارت بین الملل

*آموزش مکاتبات تجاری به زبان انگلیسی و اصطلاحات انگلیسی تجارت بین الملل

*آموزش مکاتبات بازرگانی بین المللی و اصطلاحات بازرگانی به زبان انگلیسی در تبریز و ارومیه

آموزش حسابداری در تهران

برای شرکت در کلاس های  آموزش زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی در تبریز و ارومیه با شماره 09137932055 تماس بگیرید

حمل و نقل جاده ای بین المللی چیست؟
حمل و نقل جاده ای بین المللی به حمل و نقل زمینی بین دو یا چند کشور همسایه اشاره دارد. همچنین می تواند به عنوان حمل و نقل جاده ای فرامرزی دیده شود. به عبارت دیگر ، این جابجایی مردم و کالاها در میان کشورهایی است که از طریق جاده های توافق شده توسط کشورهای همسایه برای حمل و نقل بین المللی خود ، مرزهای مشترک دارند.
بنابراین ، انتظار می رود کلیه وسایل نقلیه مورد استفاده در مرزهای سرزمینی جاده ها از الزامات قانون ترافیک و استانداردهای تعیین شده توسط کشورهای همسایه برخوردار باشند. چنین توافق نامه ای می تواند شامل اندازه ، وزن ، نوع کالاهای مجاز ، عرض خودرو ، تصدیق مشترک مجوزهای رانندگی و غیره باشد.

در کلاس های آموزش زبان انگلیسی تجارت و بازرگانی توسط خانم بهاره مسائلی کلیه نکات نامه نگاری انگلیسی بازرگانی و تجاری آموزش داده میشود.

خریدار ضایعات الکترونیکی در تبریز

 

روش شستشوی مبل با بخارشو

چگونه روکش مبل را با بخارشو تمیز کنیم؟ بخارشو کاربرد زیادی برای تمیز کردن دارد. اگر می خواهید روکش مبل ظریف، مبلمان پارچه ای یا تشک مبل را طبق اصول بهداشتی را تمیز کنید، بخارشو بهترین وسیله برای شستشوی مبل در منزل است. بخارشو نه تنها لکه های نفوذی به مبل، چربی و کثیفی را برطرف می کند، بلکه تمام سطوح را نیز پاک می کند، آلرژی ها را از بین می برد و باکتری ها، کپک ها، ویروس ها، ذرات گرد و غبار، ساس و بسیاری از بیماری ها را نابود می کند. با انجام دادن چندین مرحله ساده، می توانید به راحتی در خانه روکش مبلمان خود را با بخارشو تمیز کنید.حتی میتوان از بخارشو برای شستشوی موکت های چسبیده شده روی زمین هم استفاده کرد.

*اگر در تهران زندگی میکنید میتوانید برای شستشوی مبل  و موکت از خدمات قالیشویی تهران شهر که یک قالیشویی غرب تهران است استفاده کنید

شستن مبل با بخارشوی خانگی
بخش اول،آماده سازی روکش مبل که همه این مراحل شامل موکت هم میشود
1.    روکش مبل را با جاروبرقی جارو و تمیز کنید. گام اول برای تمیز کردن روکش مبل، جاروکردن هر گونه کثیفی، گرد و غبار، آشغال، آلرژی و موی حیوانات از روی پارچه است. بعضی از اینها ممکن است مبل را کثیف تر کند هنگامی با بخارشو تماس پیدا می کنند و خیس می شود. حوصله به خرج دهید و تمام گوشه و کنار مبل را از هر گونه آلودگی و کثیفی تمیز کند. اگر مبل پشتی دارد، آنها را بردارید و تمام گوشه های مبل را جارو بکشید. همچنین مطمئن شوید که پشت مبل را نیز جارو کردید. شما نباید هیچ ته مانده و آشغالی را بر روی مبل باقی بگذارید که آماده سازی را برای بخارشو کشیدن یا فرایند تمیز سازی خراب کند.
•    مطمئن شوید که از سر جاروبرقی استفاده کنید که متناسب با روکش مبلی باشد که در حال تمیز کردن هستید. مطمئن شوید که با سر جاروبرقی اشتباه نباشد که ممکن است به پارچه آسیب بزند یا پارچه را لکه کند.
2.    لکه ها را از قبل مورد بررسی قرار دهید. اگر لکه مشخصی بر روی روکش مبل هست، پاک کننده لکه روکش مبل را بر روی آن اسپری کنید. بگذارید پاک کننده بر روی مبل بماند تا لکه را از بین ببرد. بستگی به نوع پاک کننده ای که استفاده می کنید، مقدار زمانی که باید بر روی لکه بماند فرق می کند ولی باید حدود 3 تا 5 دقیقه بر روی لکه بماند. سپس آن ناحیه را با پارچه نرم خشک کنید.
•    بعضی از لکه ها مثل غذا، گرد و خاک و ادرار حیوانات فقط با بخار تمیز می شوند. اما لکه های چربی مانند تمیز کننده ای تحت عنوان اکسی لازم است که لکه را از بین ببرد. شما همچنین میتوانید ترکیب سرکه و الکل یا نشاسته ذرت و جوش شیرین را با آب امتحان کنید تا لکه را از بین ببرد.
3.    شرایط لازم پارچه. یکی از دلایل اصلی استفاده از بخارشو این است که همه کثیفی ها، گرد و غبار و خرده ریز ها را تمیز کند. محصولاتی به نام ماده امولسیون کننده خاک به باز شدن تار و پود بخشهایی نفوذی پارچه کمک می کند. این ماده را بر روی بخشهایی از مبل و پشتی ها اسپری کنید. بگذارید چند دقیقه بماند. سپس، شامپو روکش مبل را به صورت رقیق بر روی پارچه اسپری کنید. همه جای پارچه را با برس بکشید و مطمئن شوید که شامپو را بر روی همه قسمتهای پارچه زده باشید.
•    در مورد پاک شدن لکه شامپو و ماده امولسیون کننده از روی پارچه مبل نگران نباشید. هنگامی که شما  کار مبل شویی با بخار را انجام میدهید ، لکه پاک می شود.
•    قبل از استفاده از بخارشو بر روی روکش مبل،  مطکئن شوید که پارچه مبل قابلیت تحمل آب را بر اساس روشهای پاکسازی دارد. شما میتوانید این اطلاعات را از برچسبی که بر روی مبل است بدست آورید. این برچسب فهرستی از انواع روشهای پاکسازی قابل قبول را برای مواد خاص آورده آست. اگر X را بر روی برچسب مشاهده کردید این بدان معناست که آب به پارچه آسیب می رساند و نمیتوانید از بخارشو استفاده کنید

موکت شویی در منزل در تهران
بخش دوم ،تمیز کردن روکش مبل یا سطح موکت
1.    بخارشو مناسب را انتخاب کنید. بخارشو انواع زیادی دارد. آنها معمولا بسته به نوع مواد به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. بهترین نوع بخارشو برای روکش مبل، بخارشوی روکش مبل، بخارشوی پارچه مبل و بخارشوی دستی است. بخارشوی روکش مبل به وضوح برای این کار ساخته شده است. بخارشوی پارچه مبل برای تمیز کردن  و بخارشوی دستی برای سطوح سخت و کوچک مناسب هستند. دستگاه تمیز کننده باید به صورت دستی باشد یا لوله جداشدنی یا شلنگ داشته باشد. موردی که شما فکر می کنید بر روی سطح مورد نظر شما بهتر عمل می کند را انتخاب کنید.
•    بخارشو را بر روی فرشهای بزرگ نکشید. معمولا فرشهای بزرگ ضخیم هستند و آنها اصلا بر روی رویه فرش کار نمی کنند.
•    اگر می خواهید برای خودتان بخارشو بخرید می توانید از فروشگاههای لوازم خانگی تهیه کنید.
2.    ماشین بخارشو را آماده کنید. برای استفاده از ماشین بخارشو، باید آب و پاک کننده را داخل محفظه بریزید. این بسیار متفاوت است و بستگی به نوع ماشین بخارشو دارد. بنابراین دستوراتی را که بر روی مدل شما نوشته شده است را پیروی کنید. به طور کلی، در بخارشو را باز کنید و آن را با ۀب و تمیز کننده رویه مبل پر کنید. کاملا آن را پر نکنید. ریزا این کار باعث می شود که آب و بخار زیادی بر روی پارچه مبل پاشیده شود و آنها را زیادی خیس کند. همچنین، شما باید سر مناسب را برای رویه مبل بردارید. ممکن است برس ثابت، برس متحرک یا پارچه باشد و بستگی به مدل شما دارد.
•    از افزودن صابون زیادی به آب خودداری کنید. شستن پارچه مبل چندین بار آسانتر است تا اینکه بخواهیم صابون اضافی را از روی پارچه مبل پاک کنیم.
3.    ابتدا با شستن کوسن ها شروع کنید. اگر تکه ای یا قسمتی از مبل که در حال بخارشویی آن هستید، پشتی های جداشدنی دارد مثل مبل راحتی و یا صندلی، ابتدا آنها را تمیز کنید. ماشین بخارشو را روشن کنید. بخارشو را بردارید و بر روی آن سطح، بخار را بپاشید. دکمه ای بر روی بخارشو است که آب و بخار را بر روی پارچه مبل می پاشد. با این کار پارچه خیس و مرطوب می شود هنگامی که شما دکمه را فشار می دهید. فورا دستگاه را بر روی قسمتهای مرطوب بکشید. آب اضافی و پاک کننده را از سطح پارچه مبل جمع کنید. این کار را نیط بر روی پشتی ها انجام دهید و چندین بار تکرار کنید.
•    ممکن است فقط لازم باشد که گوشه هایی از پشتی را بخارشو کنید. اگر همه گوشه ها را بخارشو بکشید به نوبتی این کار را انجام دهید و هر بار یک گوشه پشتی را بخارشو بکشید. نمی خواهید که پشتی را بر روی گوشه خیس قرار دهید زیرا بیشتر طول می کشد تا خشک شود و ممکن است به پارچه مبل آسیب بزند.
4.    ما بقی را بخارشویی کنید. مابقی قسمتهای مبل را آخر کار تمیز کنید. بخش کوچکی از پارچه را به نوبت تمیز کنید. آب را از سطح پارچه همانند پشتی ها جمع کنید. لازم نیست که همان موقع قسمتهای بزرگ را بخارشویی کنید. این کار باعث می شود که آب در قسمت اول بماند و آب زیادی را به خود می کشد در حالیکه بخار را به مابقی بخشها اعمال می کنید. این کار باعث می شود که آب در پارچه نفوذ کند و وقت بیشتری می برد تا خشک شود. این کار را چندین بار تکرار کنید تا تمیز شود.
•    اگر بخش خاصی از مبل لکه است، شما می توانید دوباره به آن قسمت برگردید و آن قسمت را دوباره تمیز کنید. نباید منظر بمانید تا کاملا خشک شود.
5.    صبر کنید تا مبل کاملا خشک شود. هنگامی که  همه قسمتهای پارچه مبل بخارشو کردید مدت زمانی طول می کشد تا خشک شود. این مقدار زمان بستگی به میزان رطوبت و بخار استفاده شده و آب و هوای آن روز دارد که شما مبل را تمیز می کنید. شما می توانید فرایند خشک شدن را با استفاده از پنکه، باز کردن پنجره و خشک کن تسریع بخشید.
•     اگر شما هنوز تا حدودی لکه را بر روی پارچه مبل می بینید، شما باید دوباره آن را تمیز کنید. به احتمال زیاد رو مبلی خیلی کثیف بوده است زمانی که شما شروع به تمیز کردن آن کرده اید

بخش سوم ،از بین بردن لکه های باقی مانده و سرسخت
1.    لکه را با آب و صابون تمیز کنید. با بخارشو کردن لکه های گوناگون زیادی از بین می برد. اگر هنوز لکه ای بعد از بخارشو کردن باقی مانده است چندین روش است که شما می توانید از عهده آنها برآیید. ابتدا با مواد ساده تر شروع کنید، که صابون و آب هست. اسفنجی را بردارید و آن را در آب فرو کنید. کمی مایع ظرفشویی بر روی اسفنج بریزید و بر روی پد ماساژ دهید. آب اضافی اسفنج را بگیرید. لکه را با اسفنج و ترکیبی صابون مانند بپوشانید. سپس، اسفنج را بشورید و صابون را از آن خارج کنید. اسفنج را درون آب تمیز قرار دهید. اسفنج را بردارید و قسمت پوشیده از صابون را با اسفنج تمیز کنید و لکه را از سطح پارچه مبل پاک کنید.
•    زیاد اسفنج را بر روی لکه نکشید. شما نمی خواهید که آسیبی به پارچه مبل وارد کنید.
2.    از سرکه استفاده کنید. شما می توانید به جای صابون و آب، برای از بین بردن لکه از سرکه استفاده کنید. پارچه تمیزی را به سرکه سفید یا سرکه سیب آغشته کنید. لکه را بر روی پارچه روی مبل خشک کنید و پارچه مبل را با سرکه کاملا خیس کنید. زیاد بر روی لکه فشار نیاورید زیرا باعث آسیب به پارچه مبل می شود. به آرامی با پارچه ای تمیز به صورت دایره ای بر روی لکه بکشید و کمک کنید تا ذرات با پارچه آغشته به سرکه تمیز شوند.
•    اگر سرکه ندارید می توانید از الکل سفید استفاده کنید. بوی هر دو زمانی که پارچه مبل خشک می شود از بین می رود.
3.    از پاک کننده قوی تر استفاده کنید. اگر هیچ کدام از این روشهای پاک کننده، لکه را پاک نکرد، می توانید از پاک کننده های قوی تر از قبیل Tuff Stuff، Resolve، یا Folex استفاده کنید. پارچه تمیز یا اسفنجی را بردارید و آن را خیس کنید. به طور مستقیم پاک کننده را بر روی پارچه مبل اسپری کنید و از پارچه ای تمیز برای خشک کردن لکه استفاده کنید. همچنین می توانید به آرامی بر روی لکه به صورت دایره ای بکشید تا لکه کم رنگ تر شود.
•    اول پاک کننده را بر روی بخشهایی از مبل که معمولا در معرض دید نیست آزمایش کنید. مطمئن شوید که پاک کننده آسیبی به پارچه مبل وارد نمی کند.
•    اگر لکه قهوه یا شراب بود، سعی کنید شراب را به تدریج پاک کنید. سعی بر آن است که به طور ویژه بتوانیم لکه های مایع تیره را برطرف کنیم.
•    اگر لکه هنور پاک نشده است شما مجبور هستید که نوع دیگری از پاک کننده ها را امتحان کنید تا لکه به طور کامل از بین برود.